You are currently viewing Chcemy jeździć 512 do Centrum!

Chcemy jeździć 512 do Centrum!

1714 podpisów za zachowaniem linii 512 z Zacisza do Centrum trafiło do Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wielka akcja zbierania podpisów zainicjowana na łamach Echa Targówka, przyniosła imponujące efekty. W ciągu trzech tygodni zaangażowało się w akcję kilkoro osób, poświęcając swój czas i energię dla wspólnego dobra.

Na osiedlu Zacisze, zbieranie podpisów pod wspólną sprawą ma wieloletnia tradycję. Także i tym razem nie nikt nie zawiódł. Z listy podpisów wynika, że nie ma chyba ulicy na Zaciszu i Elsnerowie, z której nie podpisała się pod wnioskiem choćby jedna osoba. Podpisy składali uczniowie, nauczyciele, osoby starsze i młodsze. Po prostu każdy kto korzysta z tej linii.
Podpisujący mieli swoje osobiste uzasadnienie dlaczego chcą nadal tym autobusem jeździć do Centrum.

– Do kluczowego miejsca jakim jest Plac Bankowy po zmianie nie ma dla mnie nic z Zacisza, a przesiąść się na wileńskim graniczy z cudem – mówi pani Agnieszka.

Powyższy argument powtarzał się najczęściej. Z Zacisza jeździmy na drugą stronę Wisły i dopiero wtedy się przesiadamy, do metra, autobusu, czy tramwaju. Także wiele osób wraca do domu z placu Bankowego, właśnie linią 512.

Było też inne uzasadnienie. – Autobus podjeżdżając na Zacisze jest puściutki. Osoby starsze, kobiety w ciąży mogą sobie spokojnie wsiąść i usiąść – argumentował pan Rafał.

Dodać należy, że zanim mieszkańcy wsiądą do autobusu muszą przecież pokonać znaczny odcinek z domu na przystanek na własnych nogach. Osiedle jest rozległe, ale uliczki małe. Tego na Zaciszu nie trzeba tłumaczyć. To nasza codzienność. Autobus jeździ tylko główną arterią, ulicą Rolanda, Codzienną i Młodzieńczą.

Choć po likwidacji pętli na ulicy Codziennej linia 512 utrudniła życie na osiedlu, wydłużając czas przejazdu, to zyskali mieszkańcy domów przy centrum medycznym. Tam autobus do centrum przybliżył się do miejsca zamieszkania. Zamiast pędzić co rano na pętle na Trocką, skorzystanie z komunikacji okazało się znacznie prostsze. Mieszkańcy tej części Zacisza uzyskane nie dawno połączenie do śródmieścia najbardziej chcą zachować.

Gdzie zbieraliśmy?
Centralnym miejscem zbierania była restauracja Zapętlona Państwa Cieślaków, ponadto na Pchlim targu, przy Domu Kultury Zacisze, przy sklepie spożywczym przy Codziennej, na Elsnerowie – ABC przy ul. Tarnogórskiej i przy ul. Radzymińskiej 192, Przychodni Zdrowia przy ulicy Tużyckiej, przed Kościołem Parafialnym Świętej Rodziny, przystanku autobusowym na Radzymińskiej i Młodzieńczej, w salonie kosmetycznym Bonita Nail&Beauty oraz wśród znajomych i sąsiadów.

Specjalnie podziękowania składam osobom, które osobiście zaangażowały się w zbieranie podpisów, czyli Dorocie Kozielskiej z osiedla na Wyspowej, Aleksandrze Dobrzyńskiej z Elsnerowa, Zuzannie Makowieckiej z Zacisza III, Magdzie Tercjak oraz Elżbiecie Cieślak naszym lokalnym przedsiębiorcom.

Złożone podpisy trafiły do Pani Prezydent i Zarządu Transportu Miejskiego, skąd będziemy oczekiwać pozytywnej odpowiedzi. Głos mieszkańców wyrażony w tej formie to prawdziwe i realne konsultacje społeczne, jakie zostały faktycznie przeprowadzone na naszym osiedlu wśród zaciszańskiej społeczności. Nie takie jakie odbyły się miesiąc temu, gdzie kilka osób wyraziło swą dezaprobatę, a Zarząd Transportu Miejskiego uznał, że kilka osób to za mało, aby zmienić ich plany. Głos mieszkańców wyrażony podpisami to też wyznacznik dla władz Dzielnicy Targówek, do których wniosek o poparcie został także przeze mnie złożony.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Zacisza za, którzy złożyli swój podpis. O odpowiedzi na nasz wspólny wniosek poinformuje, natychmiast gdy otrzymam odpowiedź.

Jędrzej Kunowski
Organizator akcji zbierania podpisów za linią 512 do Centrum

Dodaj komentarz